Michal Kugler hodnotí podzimní část sezóny 2017/18

Na lavičku Slovanu usedl přesně před dvěma roky. Od té doby odkoučoval celkem 59 utkání s bilancí 33 výher, 13 remíz a 13 porážek. Jak je trenér Michal Kugler spokojený s podzimní částí sezóny 2017/18 se dočtete v následujícím rozhovoru.

Michale, po polovině soutěže patří Slovanu 4. místo. Jste s umístěním v tabulce spokojený?

Spokojený nejsem. Je to ale realita. První tým nás porazil na našem hřišti. Tišnov je zatím suverénní a neztrácí body, my ano. Myslím, že Vrchovina, Žďár, Polná, Tasovice, Šumperk, Bzenec, možná i Břeclav mají podobnou hráčskou kvalitu jako my.

Jaké podzimní utkání považujete za nejpovedenější a které Vás naopak nejvíce zklamalo?

Hráli jsme velice dobře s Vrchovinou, v Polné, tak nějak by to mělo vypadat. Útočný, přímočarý fotbal, žádné zpětné přihrávky, celoplošné dostupování. Byly tam nějaké povedené zápasy s vyšším skóre se soupeři ze spodku tabulky. V opačném pólu první zápas v Blansku jsme měli dlouhé hřiště a v útočné fázi jsme hráli líný fotbal a pak doma poslední zápas s Havlíčkovým Brodem, kdy jsme selhali v koncovce. Takové zápasy jsou, i tohle je fotbal.

Co očekáváte od jarní poloviny soutěže?

Jaro bývá složitější co se týče zranění, terénu, jsou tam dvě vložená kola. V zápasech se soupeři, kteří bojují o záchranu, to bývá velký boj, věřím, že v rámci fair play. Jedeme na Vrchovinu, do Tasovic, Břeclavi, Tišnova. Jsem přesvědčen, že jsme schopni porazit každého. Je potřeba, aby nás byl dostatečný počet, stálo při nás štěstí a vyhýbala se nám zranění. Ne jako na podzim, kdy jsme první třetinu soutěže hráli bez tří hráčů obranné čtveřice Havláska, Drbala a Kršáka. A v podstatě celý podzim bez dlouhodobě nejlepšího střelce a kapitána týmu Malaty. Položme si hypotetickou otázku, jak by to zvládli třeba v Tišnově bez Hušky, Sedla, Pospíšila a Švancary. To jsou fakta. Každá negativa ale přinášejí i pozitiva. Skvěle nám odehrál na pravé obraně Černý, Vítámvás výrazně pomohl s Tasovicemi a Ždírcem, ale bohužel se několikrát zranil. Stabilně a velice dobře nám hrála celá záloha v čele se Šípem, Kuglerem a Selingerem. Křídla Pazourek a Vaněk hrály v některých zápasech na vynikající úrovni. Posily Buršík, Přichystal, Moučka ukázaly kvalitu, věřím, že s výkony půjdou ještě výš, určitě nezklamaly. Zádrapa v brance je naše stabilita. Hodně pomohl univerzální, inteligentní hráč Novotný. Jsem rád, že vývoje zápasu umožnily poslat na hřiště a sbírat zkušenosti naše talentované dorostence Dutku a Praxe, které už dlouhodobě zapojujeme do tréninkového procesu.

Překvapila Vás podzimní spanilá jízda Tišnova, který pouze jednou klopýtl a tabulku vede s náskokem 12 bodů?

Nemyslím, že úplně překvapila. Před začátkem jsem je favorizoval ve všech rozhovorech jako kandidáty postupu. Kromě prvního zápasu podzimní část hráli suverénně. Nechci se bavit o finančním zázemí, s tím většinou souvisí herní kvalita. Mají na divizi nadstandardní hráče. Jejich osa Doležal, Huška, Schneider, Bednář má velkou zkušenost a kvalitu a je vhodně doplněna většinou mladými hráči jako je Pospíšil, Sedlo, Sodomka, atd. Ale už dost o Tišnovu, mají náš respekt, ale jsme schopni je porazit.

Zimní příprava „A“ týmu začíná už 8. ledna. Jak bude probíhat?

Trénovali jsme do 6. prosince a jak jsem zvyklý, začínáme raději dřív, takže 8. ledna. Příprava bude probíhat u nás v Rosicích. Pan předseda Fukan nám vytvořil výborné zázemí na přípravu. Na našem stadionu máme vše co je potřeba, posilovnu, hřiště s umělým povrchem a vhodné podmínky k regeneraci saunu, vířivku… Jedenkrát týdně ještě budeme jezdit do Bohunic na větší hřiště. Soupeře k přípravě zajistil jako vždy pan Čejka. Jsem s plánem spokojen.

Máte vyhlédnuté nějaké posily nebo zůstane současný kádr ve stejném složení?

Díky složitému přestupnímu řádu to není s příchodem posil moc jednoduché. Hráči jsou víceméně uzavřeni v jednotlivých klubech. Je to hodně o financích a touhle cestou jít nechceme. Máme v hledáčku hráče, okysličení týmu je důležité. Víme, kde bychom potřebovali posílit, ale jsem přesvědčen, že tyto Rosice sílu mají. Znovu opakuji, je důležité, aby se nám vyhýbala zranění a hráči chtěli sebe i Slovan posunout výš. Na to jsme hodně nároční a věřím, že tímto způsobem vede cesta.

Jak to vypadá s návratem ikony rosického fotbalu Petra Malaty na fotbalový trávník?

Petrovi se během jeho fotbalové kariéry vyhýbala zranění, teď to na něj trochu spadlo. Zranění kolene, respektive chrupavky je vždy s otazníkem. Operaci provedl špičkový ortoped doktor Urbášek. Přichystal, Moučka, Novotný to zvládli slušně. Ale každému, kdo chodí na náš stadion, musí být jasné, že se zdravým Pecem ve formě je to snazší. Umí kopnout standardní situaci, vstřelit branku, zachovat ve finální fázi klid. Já jsem ho neviděl neproměnit penaltu ani na tréninku. V některých zápasech nám jeho kvalita chyběla, umí táhnout tým. Věřme všichni, že se vrátí jako král, v plné síle a že nám všem bude dál přinášet svým uměním radost.

Ví se o Vás, že fotbalu věnujete velké penzum času. Na hřišti jste 5x týdně. Co budete dělat v prosinci, kdy máte fotbalové volno?

No je potřeba si odpočinout. Trénuji celým tělem, srdcem, hlavou. Cítím za vedení Slovanu na trenérské lavičce velkou zodpovědnost a vážím si jí. V době zimního přípravného mezidobí jsem víc s rodinou, moje dcera Renatka mi dává zabrat, je to štěstí a děkuji Bohu za ni.

Na jaře Vás čeká studium UEFA A licence. Trénujete, podnikáte, věnujete se hudbě, máte roční dceru… Lze tohle vše skloubit?

Musí se to skloubit, jednou jsem se na tuto cestu dal, tak se nedá nic dělat. Nesmím nic šidit, ale to já neumím a nedělám to. Největší tlak na sebe vytvářím sám a náš ředitel Petr Čejka, pokud to bude nutné, mě stoprocentně zastoupí. Zvládnu to.

Děkujeme Vám za Vaši práci i čas při zodpovězení otázek.

Také moc děkuji za všechno. Přeji všem našim fanouškům a nejen jim hodně zdraví, štěstí a ať se jim daří.

kugler