Ve sprintu měl Jan Vítámvás problémy jen s Dzonem Delargem

V současné kabině Slovanu patří k inventáři, jelikož právě skončená sezóna 2019/2020 byla jeho jubilejní desátá. Řeč je o krajním obránci Janu Vítámvásovi, který je po Petru Malatovi služebně nejstarším hráčem rosického “A“ týmu.

Honzo, v Rosicích sloužíš už desátou sezónu. Kariéru v mužské kopané jsi zde začal, hodláš ji tady i ukončit?

Dobrý den. S fotbalem jsem začal ve Spartě Brno, od žáků jsem poté dlouhá léta hrál ve Zbrojovce. V Rosicích budu hrát do té doby, dokud mě nevyhodí. Takže tam asi i umřu :-D

Kromě jednoho sestupu z MSFL v sezóně 2012/2013 jsi zde zažil i řadu postupů. Na který vzpomínáš nejraději?

Nejraději vzpomínám na první postup do MSFL za trenéra Zelníčka. S hráči jako Malata, Selinger, Pšikal, Šustr atd.

V úterý padlo definitivní rozhodnutí o předčasném ukončení všech soutěží včetně MSFL. Co na to říkáš?

Momentálně je to nejrozumnější řešení. Je to paradox, ale mně osobně to dá se říct nevadí, jelikož jsem v přípravě téměř nic neodtrénoval. A na lavičce by mě ten fotbal asi moc nebavil :-D

Od začátku zimní přípravy jsi byl na marodce. Co přesně tě trápí?

Trápila mě bolavá záda. Takovou bolest bych opravdu nikomu nepřál. Měl jsem s nimi problémy už kdysi a teď asi po 6 letech se bolest vrátila.

V jakém zdravotním stavu se nacházíš nyní?

Nyní je situace mnohem lepší. Každý den ty záda protahuji a cítím se skvěle. Chodím navíc témeř každý den cvičit a běhat, takže jsem ve výborné kondici.

Jsi známý svojí extrémní rychlostí, vynikáš i v konfrontaci s hráči profesionálních týmů. Stalo se za těch 10 let co jsi v Rosicích, že by tě někdo ve sprinterském souboji předběhl?

Nejrychlejší hráč proti kterému jsem kdy hrál, byl Afričan Dzon Delarge z Liberce, se kterým jsme se tehdy utkali v osmifinále českého poháru.

Kromě rychlosti tě v posledních letech zdobí i velká spousta svalů. Je posilování tvým koníčkem nebo to vyžaduje tvé povolání vězeňského dozorce?

Je to můj koníček už dlouhou dobu. Dost se snažím řešit i stravu a zkrátka mě to baví.

Kabina tě považuje za jednoho z největších bavičů. Možná toho úplně největšího. Proč?

To se musíte zeptat spoluhráčů :-D Ale sranda musí být :-)  Každopádně na hřišti během zápasu už rozhodně nevtipkuji.

Co bys označil za vrchol své dosavadní fotbalové kariéry?

Vrcholem mojí kariéry je jednoznačně postup přes Zbrojovku Brno v českém poháru a následné zápasy se Slovanem Liberec, tehdy mistrem české ligy.

Na zádech nosíš dres s číslem 13. Zřejmě nejsi pověrčivý, že?

Čekám až se uvolní číslo 11, ale to se asi bohudík nikdy nestane :-D

Na domácích zápasech Slovanu jen zřídkakdy chybí tvůj táta. Přestože letos oslavíš 30. narozeniny, mluví ti do výkonů?

Nikdy mně do nich nemluvil. On je naštěstí rozumný a není to žádný rozumbrada, kterých je také dost. A mně navíc není moc co vytknout, co si budeme vykládat :-D

Děkujeme za rozhovor a přejeme ti mnoho zdraví.

Děkuji.

Jan Vítámvás, FC Slovan Rosice – TJ Sokol Tasovice, MSD, 4.5.2019 (autor: Lubomír Budný)

Jan Vítámvás